“De ki;
Bir adam vardı; hep içine kapanık,
Aydınlıktan uzak, her tarafı karanlık.
Bir mum gibi ışığı sönük,
Ve herşeyiyle yalnızlığa dönük…

Bir adam vardı de bir adam!
Ölümün ansızlığında sessizce duran…” (Ali Akbaş, Anlat adlı şiirinden)

HAYATI

4 Eylül 1942 günü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde dünyaya geldi. Bazı yapıtlarını Korkut Abbas imzası ile kaleme aldı. Emiş Hanım ile çiftçi Hamza Akbaş’ın oğludur. İlkokulu Maraba köyünde, ortaokulu Elbistan’da okudu. Maraş Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde “Yapalak ve Ekinözü Ağıtları” başlıklı tez çalışması ile yüksek lisans öğrenimini tamamladı. Daha sonra çeşitli ortaokul ve liselerde Türkçe öğretmenliği, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde müdür yardımcılığı ile Türkçe okutmanlığı yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bulundu. 1981-85 yılları arasında MEB Radyo ve TV ile Eğitim Merkezi için eğitim programları hazırladı. 1996’da Radyo Birlik’te şiir ve sanat sohbetleri yaptı. Doğuş, Divan ve Kanat dergilerinin yayın kurulu üyeliklerinde bulundu. Uzun yıllar Öncü gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı.

Ali Akbaş’ın ilk şiiri 1955’te Kahramanmaraş’ta yayımlanan Engizek adlı yerel gazetede çıktı. Ardından şiirleri Öncü dergisinde, daha sonra da yayın kurulu üyeliklerinde bulunduğu Divan, Doğuş ve Kanat dergileri ile Ötüken, Türk Kültürü, Türk Edebiyatı, Erguvan, Türk Yurdu, Hisar ve Hamle gibi dergilerde yer aldı. Şiirlerinden bazıları bestelenen Ali Akbaş’ın “Kuş Sofrası” adlı şiiri Makedonca diline çevrildi. Ayrıca şair hakkında hazırlanmış iki yüksek lisans tezi de bulunmaktadır.

Türkiye Yazarlar Birliği ile İLESAM üyesi olan Ali Akbaş, “Kuş Sofrası” adlı şiir kitabı ile 1991’de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın şairi seçildi. 1993’te Almatı Türk Dünyası Şiir Şöleni Mağcan Cumabayulı Ödülünün ve 2005’te Kosova’da yayımlanan Türkçem dergisinin Yılın Şairi Ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Masal Çağı (1982’de)
  • Kuş Sofrası (çocuk şiiri, 1991’de)

MASAL:

  • Gökte Ay Portakaldır (1993’de)

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013)

Paylaş