HAYATI

Şair. 10 Mart 1943 günü Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kurudere köyünde dünyaya geldi. Fatma Hanım ile çiftçi ve berber İsmail Soykan’ın oğludur.

Alaaddin Soykan, ilkokolu köyü Kurudere’de okuduktan sonra İstanbul’a gitti ve 1960 yılında bir Kuran kursunda hafızlığını tamamladı. Lise öğrenimini Lüleburgaz’da dışarıdan sınavlara giderek bitirdi. 1960-71 yılları arasında Kurudere köyünde ve Pınarhisar ilçesinde hafızlık yaptı. Demirköy’de maliye muhasebe, nüfus tescil, tahrirat katipliği ve ilçe yazı işleri katipliği görevlerinde bulundu. 1981’de sağlık sorunları nedeni ile emekliye ayrıldı. Soykan, yaşamını halen Pınarhisar’da sürdürmektedir.

Alaaddin Soykan’ın ilk şiiri “Ankara Aşk Kokar” 1964’de İstanbul’da Yelpaze dergisinde yayılandı. Daha sonra şiir ve yazıları Hareket, Varlık, Soyut, Somut, Türk Dili, Mavera, Ayane, Kardelen, Dergah ve Düş Çınarı gibi pek çok dergide yer aldı. Soykan, verdiği röportajlardan birinde kendisini İkinci Yeni çizgisinde gördüğünü dile getirdi. Doğa sevgisi, yaşama sevinci ve aşk gibi temaları ustalıkla işlediği ürünlerinde geleneksel şiir formlarını ve halk deyişlerini ustalıkla kullandığı belirtildi.

Alaaddin Soykan, 1988’de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Güzel İstanbul” adlı şiir yarışmasında mansiyon ödülünün; “Sözün Vahşi Krallığı” adlı şiir ile 1988’de Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı III. Emre Kültür Yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldu.

“O güç varoşların gücü telli turna al

Sıla külhanlı

Hışmın gümrah yelesini hışırdatarak

Salt o aşar aşılmazı çağ doludizgin

Vahiy capcanlı

N’olur varoşların gücü vakte gül yansı

Kok burcu burcu

Ki böylece kalemim hep seni koklasın

Zulme boyun eğdirici yanınla akkor

Vandal, turuncu” (Alaaddin Soykan, Güneşlerden Şevk Satın Almak adlı şiirinden)

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Doru Özlem, İstanbul, Akabe, 1985’de
  • Beşpınar (ortak kitap), Edirne; Edirne Özel Gözlem Dershanesi, 1989’da
  • Vay Sevda Karam, İstanbul, Beyan, 1997’de

KAYNAKÇA: TDE Ansiklopedisi (c. VII, 1990), Mehmet Ragıp Karcı / Şairler ve Şiirler – Alaadin Soykan (Ay Vakti, TemmuzAğustos 2003), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) –Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş