HAYATI

Öykü yazarı. 7 Kasım 1973 günü Eskişehir’de dünyaya geldi. Zeynep Şadan Hanım ile eski milletvekillerinden Münir Sevinç’in oğlu. Eskişehir Anadolu Lisesi’ni (1991), İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni (1995) bitirdi. Aynı okulda “Ütopyalar” konulu yüksek lisans çalışması yaptı. 1999’dan beri Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. İstanbul’da yaşıyor, bekâr. İlk öyküsü (Yolcu) Ağustos 1996’da Varlık dergisinde yayımlandı. Öykü ve yazılarını Varlık, Virgül, Adam Öykü dergilerinde yayımlamayı sürdürdü. M. S. Aslankara, Akın Sevinç’in öykücülüğünü değerlendirirken biçim ve biçeme ilişkin ataklık, deneyci tutum, proteskten yararlanma özelliklerine dikkat çekiyor.

ÖDÜLLERİ

  • Öykü dalında 1997 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü (dosya ile)

ESERLERİ

Öykü:

  • Hayat Belirtisi, İst.: Can, 2000
  • Dünyanın Yan Etkileri, İst.: Can, 2005

Diğer:

  • Ütopya: Hayali Ahali Projesi, İst.: Okuyan Us, 2004.

ESER ÖRNEKLERİ

DÜNYANIN YAN ETKİLERİ’NDEN

Aslında her birimizin yüzlerce farklı farklı bağımlılıkları var; para kazanma, dedikodu yapma, başarılı olma, alışveriş etme, güzel giysiler giyinme, televizyon seyretme… Ama en çok; güçlü görünme, soğuk davranma, duyguları açmama, sürekli haklı olma… Hepimiz bu bağımlılıklarımızla uyuşmuş durumda gezinirken çevremizdekileri görmezden geliyoruz.

Hep bir şeylerin arkasındaki , başka bir şeyler çeker beni. Sokaklarda yürürken , perdelerin arkasındaki hayatlar… Bir filmi seyrederken , asıl sette çevrilenler… Birini dinlerken , aklından geçip de ağzından bir türlü çıkmayan kelimeler … Bir şeyleri okurken , kelimelere yüklenilen o başka başka anlamlar …

Nasıl yaşar bunca insan bu kadar devasa bir şehirde? Kimseyi tanımadan , kimseyle göz göze gelmeden hem de ! Onlar da korkarlar mı kalabalıktan sık sık , boğulurlar mı ? Yoksa alışılır mı ?

KAYNAKÇA: M. S. Aslankara, “Öykü Bahçelerinde Filizlenen Genç Öyküler-2”, Cumhuriyet Kitap (7 Eylül 2000); A. Özdek, “Hayat Belirtilerinin Peşinde Koşan Öykü”, Varlık, (Mayıs 2002).

Paylaş