HAYATI

Öykü yazarı. 26 Nisan 1959 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Şükran Hanım ile Rıza Tulgar’ın oğlu. 1978’de Avusturya Lisesi’ni bitirdi. 1987’den itibaren Sabah, Güneş, Akşam, Birgün ve Milliyet gazeteleriyle Şehir, Nokta ve Artı Haber dergilerinde çalıştı. Boom Gençlik Dergisi (1988) ile Güneş Gençlik Dergisi’nde (1988-90), Birgün gazetesinde (2008) genel yayın yönetmenliği yaptı. İbrahim Tatlıses’in yönettiği “Fırat” dizisinde (1997-98) oynadı. İstanbul’da yaşıyor; bekâr. Alman edebiyatından makale ve şiir çevirileri vardır. Nokta ve Artı Haber’deki bazı yazıları Fransızcaya çevrilerek Courier International’da yayımlandı.

ESERLERİ

Öykü:

  • Evsiz Ülke Hikâyeleri, İst.: BFS, 1989
  • Birbirimize, İst.: Everest, 2009

Deneme:

  • Şehrin Surlarındalar, İst.: İhlal, 1992
  • Tam Yakalandığımız Yerden, İst.: İthaki, 2004

Röportaj:

  • Mahallede Herkes Kahramandır, İst.: İthaki, 2004
  • Ne Olmuş Yani, İst.: Everest, 2005
  • Ben onlardan Biriyim, İst.: Everest, 2007

Roman:

  • Volkan’ın Romanı, İst.: Everest, 2006.

ESER ÖRNEKLERİ

BAKIŞIN RİTMİ’NDEN

Çocuklar yoksun kaldıkça tutkuyu öğreniyor olmalı. Tutkuyu bize yoksunluk öğretiyor olmalı. Çocukken ailemizin bize alamadığı, bütçesinden buna para ayıramadığı bir oyuncağa duyduğumuz arzuya, tutkulu hasrete seneler sonra çok arzu ettiğimiz bir bedenden mahrum kaldığımızda hissettiklerimiz ne kadar da benzeyecektir. Büyük para, büyük servet çocuklarına tutkusuzluğu öğretir.

İnsan hayatında iktidara ve iktidar kavgasına gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü insan hayatı çok basit aslında. Bu iktidarlar, bu iktidar kavgaları bu hayat için çok fazla.

Hobi tutkunun evcilleşmiş hâlidir. Arzu nesnesine ulaşmanın en pratik, en zararsız , risksiz halini sunar hobi, edinene. Hobi para sahibinin çaresizliğinin dışavurumudur böyle bakıldığında.

ARZU’NUN SERBEST DOLAŞIMI’NDAN

Erkek güzelliği savunmasızdır. Kadın güzelliği gibi degil, Kadının güzelliği gerekliliktir, biliyorsun. Hep savunan biri çıkar, hep savunan biri olur. Erkeğin güzelliği münasebetsizliktir, zararlı bulunur, edepsizlik olarak görülür.

Toplum böyle bir şey işte, önümüze çıkıp, görüş açımızı kapatıyor. Arayışımızın, daha iyisini bulmamızın önüne geçiyor hep. Aynı buradaki gibi. Toplumun içinden daha iyisini bulmamızı yine aynı toplum engelliyor, evet.

Günümüz ihanetlerinin esas aşağılayıcı tarafı kullanılan bu kolayca fark edilir pratik yol ve teknolojik yöntemler olmalı. Cep telefonlarında dolambaçlı ve gizlenen tutkudaki estetiği aşağı çeken bir program, bir uygulama var sanki.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş