HAYATI

Günümüz şairlerinden. 21 Mayıs 1951 günü İzmir’de dünyaya geldi. Bazı yapıtlarını İzzet Yaşar ve Enis Batur tarafından da kullanılan Reşit İmrahor imzası ile kaleme aldı. İlhame Hanım ile tüccar Abdülkadir Güntan’ın oğludur.

İlkokulu İzmir Müdafa-i Hukuk İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi ise İzmir Bornona Maarif Koleji’nde tamamlayan Ahmet Güntan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre reklamcılık yaptı. 1984-87 yılları arasında Suudi Arabistan’da mimar olarak olarak çalıştı. Yurda döndükten sonra reklam ajanslarında metin yazarlığı yaptı. Güntan, yaşamını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Ahmet Güntan’ın ilk şiirleri 1977 yılının Kasım ayında Birikim dergisinde yayımlandı. Şiir ve yazıları Birikim, Yeni İnsan, Oluşum, Defter, Gösteri ve kitap-lık gibi pek çok dergide yer aldı. Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İzinde ve Cervantes’in Don Kişot kitaplarının içindeki şiirleri Türkçeye kazandırdı. Güntan, asıl ününü ise İlk Kan adlı kitabı ile kazandı. Aşk ve yalnızlık gibi temalar çevresinde geliştirdiği duyarlılığını kendine özgü yenilikçi bir şiir dili ile yansıttığı açık, yalın, somut ve sıkı bir şiir yapısı kurduğu kabul edildi.

Cem Uzungüneş, Ahmet Güntan’ın şiirleri ile ilgili “Ahmet Güntan şiiri, hem psikolojik, hem felse bir kaygının şiiri. Dolayısıyla, ister istemez zeki bir şiir. Her ne kadar, Esrârîler’de, zekâyı yerden yere vursa da. Fakat, dille kurduğu ilişki ile, bu zekâyı gizleyebilen de bir şiir. Kaynağını felsefî kaygılardan alması, ikinci bir sonuç daha doğuruyor; soyut bir şiir bu. Evet. En temel meseleleri felsefenin de meseleleri olan; bize, dünyayı, metazik bir algılayışla kavratabilen, yüreğimizden çok zihnimize seslenen, hatta kimi örnekleri ya da dizeleriyle romantiklerin aşkıncı şiirini de anıştıran, soyut bir şiir” değerlendirmesini yaptı.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • İlk Kan (1984)
  • Köpüklü Bir Kan Bir Duman (1989)
  • Voyıcır 2 (Lale Müldür ile, 1990)
  • Romeo ve Romeo (1995)
  • İlk Kan (İlk Kan ve Köpüklü Bir Kan Bir Duman bir arada, 1998)
  • İkili Tekrar (1999)

DENEME:

  • Esrârîler (2003)

KAYNAKÇA: Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c. 3, 2002), Haydar Ergülen / Zeytinin İyiliği (Radikal, 12.11.2003), Murat Nemet Nejat / The Sound of Su Union (Muse Apprentice Guild Literary Magazine, Bahar 2003), Cem Uzungüneş / Ahmet Güntan Okumaları (Kitap-lık, Şubat 2004), Fazıl Baş / Kendi İzini Süren Şiir (Atlılar, sayı: 14, 2005), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş