HAYATI

20 Şubat 1957’de Tekirdağ’ın Gazioğlu ilçesinde dünyaya geldi. Meryem Hanım ile İsmail Özer’in oğludur. İlkokulu Silivri’de bitirdi. Orta öğrenimini 1974’te Batman Lisesi’nde tamamladı. 1991’de İstanbul Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Yeni Türkü, 3 Çiçek, Stüdyo İmge ve Era yayınlarının kurucuları arasından yer aldı. Ardından bir süre Nokta dergisinde çalıştı. Fanatik, Düşler ve Düşler-Öyküler dergilerini çıkardı. Gendaş Yayınları’nda çalıştı. 1999 yılında yayımlanmaya başlayan edebiyat dergisi E’de genel yayın yönetmenliği ve Everest Yayınları’nda editörlük yaptı. Bazı İspanyolca eserleri Türk diline kazandırdı.

Adnan Özer’in ilk şiiri olan “Savaşçının Tolgasındaki Kuş” 1977 yılında İlerici Yurtsever Gençlik dergisinde yayımlandı. Daha sonra eserleri Yeni Türkü, Sanat Emeği, Türk Dili, Yazko Edebiyat, 3 Çiçek, Yönelişler, Gösteri ve Milliyet Sanat dergilerinde yer buldu. Şair’in bazı şiirleri ise Makedonca, Romanca ve Bulgarca dillerine çevrildi.

Eserlerinde folklore, sufiliğe ve geleneksel hayatın sembollerine yaslanarak kentli insanın yaşama biçimini sorgulayan Adnan Özer, üçüncü kitabı olan Rüzgar Durdurma Takvimi’nde tarihsel ve mistik üstünde yoğunlaştı. Şair, yapıtlarını varoş kültürünü ve doğayı yücelten coşkulu ve isyankar bir dil ile kaleme aldı. Kurduğu dergiler ve yayınevleri ile kendi kuşağı içinde bir edebiyat çevresi oluşturmaya katkıda bulunan Adnan Özer, kuşağının en verimli kalemlerinden biri olarak gösterildi.

Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Türkiye-İspanya Kültürel İşbirliği Derneği başkanı olan Adnan Özer, “Trakya Efeleri” adlı dosyasıyla 1980’de DGSA Kültür Şenliği Şiir Yarışması Birincilik Ödülü’nün ve “Zaman Haritası” adlı şiiri ile de 1992’de Cemal Süreya Şiir Ödülü’nün sahibi oldu.

“İlk kitabının mayasında Trakya yöresinin kültürel, folklorik havası var. Çünkü Adnan Özer aydın tavrını şiiriyle
koyuyor, inadını şiiriyle büyütüyor. Tekirdağ mânilerindeki ele avuca sığmazlık şiirine ister istemez sızıyor. Cemal oyununa,
Karaçalı oyununa atıfta bulunuyor. Şiirlerdeki kişilere bir bakalım: Oduncular, ağlayıcı kadınlar, ihtiyar (heyeti), hasat oğlanı, uykusuz çobanlar, gezgin bir çingene, bağ bekçisi, başakçı, göcen avcıları, taraşçı, bohçacı, düğünbaşı, çitenci. Bir de sözcüklere bakalım: harmaniye, döğen, taan, çağanoz kepenek, dişbudak, çendil, yeşilbaş, anız, gömeç, kırkım, ışkı… (…) Adnan Özer, doğayı değil, sanki doğaya yazıyor. Bir tür borç ödeme hemen hissediliyor. İkinci kitabı, Çıngırağın Ölümü, şu ithaa açılıyor: ‘Köyümden arkadaşlarım Muzaer Yaman, Rıza Kuşçu, Nazım Girgin, Nail Korucu’ya’. Tarihin bir bileşeni kökü boşlukta yok oluyormuşcasına saklı. Bu bileşene uzanan şiirsel dinamizmi Özer’in lirik gücünü besler.” (Evren Erem)

ESERLERİ

ŞİİR: Ateşli Kaval (1981), Çıngırağın Ölümü (1983), Rüzgâr Durdurma Takvimi (1985), Zaman Haritası (1991), Seçme Şiirler (1994).

ANLATI: Hayal Tabirleri (1998).

ÇOCUK KİTABI: Küçük İstasyon (1991).

SEÇKİ: Dünya Edebiyatından Aşk Şiirleri (2001).

ÇEVİRİ: Yeryüzünde Konaklama (Pablo Neruda’dan, 1984), Ölümsüz Şarkı (V. Jara’dan, 1985), Uzak Komşu (O. Paz’dan, 1985), Gümüş Olmak İstiyorum (Garcia Lorca’dan, der. R. Alberti, 1988), Che Guevara: Şiirler (Ernesto Guevara’dan, V. Kuyumcuyan ile, 3. bas. 1992), Seçme Şiirler (Garcia Lorca’dan, der. R. Alberti, 1993), Ada, Ben ve Üç Kocam (R. Godoy’dan, 1995), Bütün Şiirlerinden Seçmeler (Ruben Dario’dan, 1995), 100 Aşk Sonesi (Pablo Neruda’dan, 1998), Bir Kadın Olarak Ayakta Durmanın Zorlukları (R. Godoy’dan, 1998), Peker Usta ile Şekercik (C. V. Vigo’dan, çocuk kitabı, 1998).

Paylaş