HAYATI

Şair. 1943 yılında Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Akine köyünde dünyaya geldi. 9 Ağustos 1985 günü Anamur’da geçirdiği trafik kazasında yaşama veda etti.

1967 yılında Anamur İlkokulu’nu bitiren Abdülkadir Bulut, daha sonra başladığı Akşehir İlköğretmen Okulu’ndan 1966’da mezun oldu. 1961-1966 yılları arasında Anamur ve Kırıkhan’ın köyleri ile İstanbul’da öğretmen olarak çalıştı. 1966’da politik nedenler ile bakanlık görevine alınan Bulut. Danıştay’da göreve iade için dava açtı ve üç yıl sonra öğretmenliğe geri döndü.

Abdülkadir Bulut’un şiir ve yazıları 1960 yılından itibaren Elif, Türk Dili, Şölen, Yeditepe, Forum, Soyut, Varlık, Dost, Sanat Emeği ve Yazko Edebiyat gibi dergilerde yer aldı. Bulut, yapıtlarında yaşadığı gerçekleri dizeleştitirken “devrimci bir öze, devrimci bir öfke” ile varmak isteğini dile getirdi. Şair, 1974 yılında Milliyet Sanat Dergisi En Başarılı Genç Şair Ödülü’nün sahibi oldu.

Bulut, verdiği söyleşilerden birinde kendisiyle ilgili: “Benim yaşamım, çizilmiş bir haritaya benzer. Ve o harita üzerine yoksul köyler düşünün. O yoksul köylerde, yürürlükte bir tek şey vardır, o da açlık. İşte o açlığın egemen olduğu köylerden birinde bir öğretmen olduğuma göre, benim yazı yazmam bazı koşullara bağlı olması gerekir. Bunlardan ilk sosyal devrimlerdir” sözlerini sarf etti.

Hasan Efe, Abdülkadir Bulut’un 1982 yılında çıkardığı “Yakımlar” adlı kitabı için şu değerlendirmeyi yapmıştır: “Dikkat edilirse yakımlarda ölçü ve kalıp yok. Uyaklar düzensiz olarak kullanılmış. Türk Halk Edebiyatı’nın önemli bir özelliği de (koşuklarda) biçim ve uyaktır. Birçok halk ozanının ve halk koşuklarının çoğu unutulmamış, günümüze kadar gelmiştir. Bunun önemli bir nedeni, dize sonlarındaki uyaklardır diyebiliriz. Bu uyaklar ya da yakın sesler, koşukların unutulmasını önlemiş ve halkın belleğinde kolayca kalmıştır. ‘Yakımlar’da böyle ses benzerliği ya da uyak olmadığı için ezberlenememekte ve unutulmaktadır.”

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Sen Tek Başına Değilsin (1976)
  • Acılar Yudumdur (1981)
  • Kahveci Güzeli (çocuk şiirleri, 1981)
  • Yakımlar (1982)
  • Gözyaşları da Çiçek Açar (1983)
  • Sen Tek Başına Değilsin II  (1984)
  • Yurdumun Şiir Defteri (1985)
  • Ülkemin Şiir Atlası (tüm şiirleri, 1987).

KAYNAKÇA: Yurt Ansiklopedisi (c. V, 1982), Asım Bezirci / Güle Dil Verenler (1998), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001)

Paylaş