1941 yılında Isparta’da dünyaya geldi. İstanbul Kız Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. TRT İstanbul Radyosunda yapımcı olarak kültür, sanat ve edebiyat programları hazırladı. Emekli olduktan sonra reklam yazarlığı ve İstanbul Büyükşehir Radyo ve Televizyonunda yöneticilik yaptı; çeşitli ansiklopedilere edebiyat maddeleri yazdı.

İlk öyküsü “Geyikler, Annem ve Almanya” Türk Dili dergisinde yayımlandı. Daha sonraki eserleri Milliyet Sanat, Gösteri, Varlık, Yazko Edebiyat ve Yeni Düşün dergilerinde çıktı. Soyutla somutun ince dengesini göz önünde bulundurarak yazdığı öykülerinde şiirsel bir biçim kullandı. İlk eseri yayımlandıktan sonra “öykücülüğümüze şiirsel tatlar getiren, sanat gücü yüksek bir yazar” olarak değerlendirildi. F. Akatlı, O’nun öykülerini “derinlik ve hacim taşıyan öyküler” olarak nitelendirir. Akatlı’ya göre öykülerinde “çok bilinçli bir yazınsal tavır” benimsedi. “Duyarlılık ve işçilik ise en güç beğenenlerin beğenisini sınayacak bir nitelik ve düzeye” ulaştı.

“Geyikler, Annem ve Almanya” adlı öyküsü 1987 yılında TRT Ankara Televizyonu tarafından T. Baytok’un yönetmenliğinde televizyona uyarlandı. Aynı eser 1989 yılında Makedon diline çevrilip yayımlandı. İngilizce ve Almanca dillerine çevrilen bazı öyküleri çeşitli antolojilerde yer aldı, Almanca ders kitaplarında girdi. Aynı eseri ile 1981 Akademi Kitabevi Edebiyat Ödülleri yarışmasında öykü dalı birinciliği ile 1983 yılında Sait Faik Hikaye Armağanı’nı; “Burgaç” adlı öyküsüyle de 1990 yılında Yunus Nadi Armağanı’nı kazandı.

Nursel Duruel, PEN Yazarlar Derneği, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı(ÇEKÜL) üyesidir.

ESERLERİ

ÖYKÜ: Geyikler, Annem ve Almanya (1982, ikinci bas. 2003), Yazılı Kaya (1992).

İNCELEME: Cemal Süreya, Şairin Hayatı Şiire Dahil (1995), Güvercin Curnatası (Cemal Süreya ile konuşmalar, 1997).

Paylaş